•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Napísali o nás/nám

Kalinovčan vo svojich štyroch knihách opísal históriu Muráňa

 21.06.2010

KALINOVO. Pavol Hlodák je rodákom z Muráňa, no v súčasnosti žije so svojou rodinou v Kalinove. Svoju rodnú dedinu má však stále v srdci a spomína ju aj vo všetkých svojich siedmich knihách, ktoré doteraz napísal. Za svoju publikačnú činnosť dostal cenu Kvet kultúry a umenia. Cenu udeľuje Banskobystrický samosprávny kraj.
Z Muráňa odišiel kvôli práci. Zamestnal sa v Lučenci vo firme Novoker. Z tohto prostredia vzišli aj jeho prvé knižné pokusy „Hliny a glazúry v keramickej praxi" a „Praktická technológia keramiky".

Na Muráni prežil detstvo i mladosť

„Boli to skôr brožúrky ako knihy," smeje sa Kalinovčan. Svoju tretiu publikáciu „Muránska kamenina - manufaktúra na výrobu keramiky" vydal v spolupráci s autorom Jánom Žilákom z Českého Brezova.

„Na Muráni som prežil detstvo a svoju mladosť. Milujem tento kraj a jeho históriu, preto by som ju chcel priblížiť a zachovať aj pre ďalšie generácie. Dúfam, že moje štyri knihy „Panstvo Muráň - hospodárske dejiny", „Muránsky hrad a jeho páni", „Šľachtický rod Séčiovcov: Mária Séčiová - Muránska Venuša" a „Šľachtické rody Koháry - Coburg" k tomu prispejú," hovorí Pavol. Históriu Muráňa študuje už takmer 20 rokov. Osud historických osôb, ktoré opisuje vo svojich knihách, je pre mnohých čitateľov neznámy.

Každá nová kniha je lepšia ako tá predchádzajúca

Mnohí Pavla nazývajú spisovateľom. On sám sa však ním ešte necíti byť. „Oslovenie spisovateľ je už naozaj vážne. Myslím si, že ešte mám čo doháňať. Som rád, že ľuďom sa moje knižky páčia. Hovoria, že každá nová je o niečo lepšia ako tá predchádzajúca. Aj sám to tak cítim," tvrdí Pavol. Cenu Kvet kultúry a umenia dostal za výnimočný prínos v oblasti regionálnej literatúry a publicistiky. Momentálne rodák z Muráňa zbiera podklady na svoju ďalšiu knihu. Chcel by spracovať tému sklární v našom regióne.

Katarína Svoreňová, MY Novohradské noviny
http://novohrad.sme.sk/c/5432299/kalinovcan-vo-svojich-styroch-knihach-opisal-historiu-murana.html#ixzz0trJRw1Qa

1 2

Úradné hodiny

Pondelok: 08:00 - 12:00 13:00 - 15:30
Utorok: nestránkový deň
Streda: 08:00 - 12:00 13:00 - 16:30
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 08:00 - 12:00

Fotogaléria

Kalendár

Facebook