•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Rodáci a osobnosti

Július Križáni

 01.09.2013

Július Križáni
 *1.9.1939


Známy kalinovský fotograf, výtvarník, lokálpatriot v umeleckých námetoch a kultúrnych aktivitách, vynálezca, zlepšovateľ. Jeho vzácnemu vedeniu vďačíme za umelecké zdokumentovanie minulosti, súčasnosti a krajinnej zaujímavosti Kalinova, Hrabova, Horného Poiplia a Novohradu.

Narodil sa 1.9.1939 v Hrabove, dnes časť Kalinovo. Tu ukončil OSŠ. Maturoval na SPŠE a spojovej v Banskej Bystrici. Vyštudoval u prof. Janošku na PF v B. Bystrici.
Pracoval vo svojom odbore na rôznych miestach v SMZ v Kalinove, v PS Detva závod Cinobaňa Maša ako technik konštruktér a od r. 1971 prevažne ako vývojový pracovník v Stredoslovenských sklárňach Poltár.
Maľovaniu a fotografovaniu sa venuje od svojich ôsmich rokov a svoje práce pravidelne vystavuje od r. 1958. Bol členom okresného poradného zboru pre amatérsku fotografiu. Členom Fotoštúdia pri OOS v Lučenci, ako aj členom fotoskupiny J. Slováka pri OB v Kokave nad Rimavicou, no predovšetkým členom AMFO-Klubu Stredoslovenského kraja, výnimočnej a produktívnej skupiny. (M. Galád, J. Križáni, Š. Repček, R.Schill, J. Struhár, Bača ...)
Publikoval v časopisoch Výtvarníctvo, fotografia, film a v Katalógoch výstav . Na viacerých získal viacero cien a uznaní.
Autorské výstavy: 1983 – Lučenec 1984 – Poltár
Dom železničiarov Košice
pravidelne Kalinovo

Od r. 1970 sa pravidelne zúčastňoval výstav v zahraničí.
 M a ď a r s k o   a P o ľ s k o – L. Paule: Pejzaž fotograficzny – 1984 – Jesenná krajina (0,42)
O c e n e n i a – Čestné uznanie P o l i a I. – III. - 1986 - AMFO

Dokumentárna tvorba: Ako člen kultúrnej komisie pri OZ v Kalinove na fotografiách a videu zachytáva kultúrne a športové aktivity, napr. stretnutie rodákov, stretnutie konfirmandov, Večer M. Rúfusa. Popoludnia s M. Rúfusom, pracovné sklárske a keramické sympóziá a športové akcie.

Umelecká fotografia: Pod spoločným názvom Krajina môjho detstva sa venuje fotografii krajiny a krajinného detailu. (Po sejbe, Pred búrkou, Jesenná krajina, Kaštieľ, Drevenica v Hrabove, Krajina Poliplia, Farby jesene, Jar v Hriňovej, Letný večer, Slatiny za Šťavicou, Zvonica od Somorov, Maďarove dom......)

K r é d o : Ži tak, aby si si nemal čo vyčítať. Nepoužívať slovo neviem, lebo to znamená nechcem. Ak niečo naozaj neviem, dáva mi to možnosť pozrieť sa na problém z iného uhla pohľadu, je to výzva nájsť riešenie.


1 2

Úradné hodiny

Pondelok: 08:00 - 12:00 13:00 - 15:00
Utorok: nestránkový deň
Streda: 08:00 - 12:00 13:00 - 15:00
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 08:00 - 12:00

Fotogaléria

Kalendár

Facebook