•  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Rodáci a osobnosti

PhDr. Stanislav RADIČ

 08.04.2012

*7. máj 1955, Lučenec
† 8. apríl 2005, Bratislava

PhDr. Stanislav RADIČ, narodený 7.5.1955 v Lučenci. ZŠ vychodil v Kalinove, kde prežil svoje detstvo, na ktoré veľa spomínal aj neskoršie vo svojich vystúpeniach v kabaretoch. Z detstva čerpal námet aj k scenáru filmu Chalani. Preslávil sa ako humorista a kabaretier s úžasným vtipom a inteligentným rečovým prejavom bez vulgarizmov a jemnou satirou.


Po skončení Gymnázia B.S.Timravy v Lučenci odišiel pracovať do ZŤS Hriňová, odkiaľ sa dostal „ako robotnícky káder“ na Filozofickú fakultu – sociológia do Bratislavy. Aj počas štúdia často navštevoval Kalinovo, keďže tu žili jeho rodičia, príbuzní a veľa kamarátov. Po skončení VŠ pracoval v Slovenskom rozhlase ako redaktor Redakcie zábavných programov. Jeho Humorikón, A propo plus, Kaleidofón, Variácie, Silvestrovské programy rozosmievali celé Slovensko. Úspešná bola aj jeho spolupráca s Jarom Filipom v Rádiu Twist v „Záložni“. Spolupracoval aj so Skrúcaným a Nogom. Jeho scenáre Dvaja z jedného cesta, Telecvoking, Reservé a nezabudnuteľný predpovedač počasia, kde často dával svoju kožu na trh pre použitie politickej satiry, ale opäť bol slušný, vtipný a ohľaduplný.
Svoje vzdelanie – sociológ využil v prístupe k ľuďom. Bol výborný spoločník v spoločnosti, skromný, priateľský a liečiteľ humorom.

Jeho rozsiahlu činnosť treba doplniť aj tým, že spolupracoval aj s tlačou. Prispieval do Roháča, Rodiny, Nedeľnej Pravdy, Smeny, Stopu.

Žil s rodinou v Bratislave, kde si postavil dom. Do Kalinova sa veľmi rád vracal najmä na slávnu zabíjačku, stretnutie pri živánskej, či na návštevu k príbuzným.

Kalinovo je hrdé na Stana Radiča, právom patrí k významným rodákom. Smutný bol Ipeľ, Háj, Borčok, Pažiť, Kalinovo, Hrabovo, keď navždy odišiel v predvečer svojich päťdesiatych narodenín.

Večná sláva Ti, Stanko!

1 2

Úradné hodiny

Pondelok: 08:00 - 12:00 13:00 - 15:00
Utorok: nestránkový deň
Streda: 08:00 - 12:00 13:00 - 15:00
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 08:00 - 12:00

Fotogaléria

Kalendár

Facebook