Akcie

Tekvicová slávnosť 2011

„I keď jeseň holá
smútok z teba lúdi:
Pozri dookola,
koľko krásnych ľudí!“

      Toto sme si mohli povedať my, ktorí sme organizovali „Tekvicovú slávnosť“.
      Slnkom osvietené Námestie pri zvonici, vyzdobené lampiónmi, stuhami a balónmi, čakalo návštevníkov a zároveň aj autorov výtvorov z tekvíc.
      Už pred 15-tou hodinou sa ľudia schádzali a prinášali svoje exponáty. Na lavičkách sa postupne rozložili tekvice rôznych ľudí, džavotom detí, ľudovými pesničkami a hrou na heligónke nášho občana pána Paprnáka. Ale námestie aj rozkvitlo pestrosťou farieb a rozvoňalo sa vôňou koláčov a dobrého čaju, ktoré podávali členky Združenia dôchodcov obce.
      Čo tu bolo najvzácnejšie? To, že ľudia ukázali svoju zručnosť a ochotu prispieť na takúto peknú akciu. Z tekvíc urobili rôzne postavy z rozprávok, mytológie. Objavila sa tekvica ako zemeguľa s mapou Slovenska a vyznačením najkrajšieho miesta na zemeguli pre nás občanov – KALINOVA.
      Dojímavá bola chvíľa, keď sa od Hrabova tiahol sprievod starších ľudí na vozíčkoch z Betánie, ktorých sem dopravili zdravotné sestry tejto inštitúcie, ale aj žiaci - deviataci ZŠ, ktorí takto prejavili úctu k týmto ľuďom. Bol to humánny čin, ktorý mal všestranný význam. Obyvatelia Betánie tiež prispeli svojimi výtvormi z tekvíc.
      Obdivuhodné boli práce na túto tému učiteliek MŠ v Kalinove, ktoré takto názorne učia deti tvoriť a udržovať túto starú ľudovú tradíciu. V súčasnosti sa dajú kúpiť rôzne keramické, či sklenené lampáše tohto tvaru, ale nieto nad prírodnú svietiacu tekvicu!
      K večeru sa zubatá krása spojila so zubatým jesenným slniečkom a tak sa námestie začalo vyprázdňovať. Každý, kto mal na výstave exponát dostal čokoládovú odmenu.
      Slnko síce ochladlo, ale pekné stretnutie našich občanov bude dlho hriať v našich srdciach.
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli pri príprave tohto podujatia!


Eva Rakytková
Fotogalériu nájdete TU!

Počasie:

Kurzový lístok